DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Pravidla

 

 

 

Pravidla hry billiard (kulečník s dírami)

Nejde o oficiální pravidla, ale o ustálený způsob, kterým se hraje v Radiu Most, abychom to vůbec zvládli.

Cíl hry:

Vítězem hry se stává hráč, který první umístí všechny koule typu, který na něho připadl při rozstřelu, do hracích kapes a nakonec umístí do správné kapsy černou kouli. Nebo získá hru po chybě soupeře.

Obecná pravidla:

o     Hráči strkají tágem jen do bílé koule tak, aby se srazila s ostatními koulemi a odrazem je nasměrovala do některé z kapes.

o     Hráči se při hře střídají vždy, když se někomu nepodaří umístit alespoň jednu kouli do kapsy nebo když hráč udělá faul.

o     Do černé koule se střílí až po odehrání všech koulí jednoho typu. Pokud je vnořena černá koule dříve než všechny koule hráče, který ji do kapsy vnořil, znamená to prohru.

o     Strk = úder tágem do bílé koule

o     Náběh = série strků ukončená strkem, při kterém se hráči nepodařilo vnořit kouli do kapsy

o     Faul = hra nedovoleným způsobem

Fauly (aneb co se nesmí):

Faul je trestán ukončením náběhu hráče, nebo prohrou ve hře.

Jako faul je posuzováno:

  • Strk tágem do jiné než bílé koule. Hráč omylem hraje strk s jinou koulí než s bílou. Hra končí ve prospěch soupeře.
  • Strk, při kterém do kapsy spadne bílá koule. Protihráč hraje z rozstřelového bodu. Bílá koule se musí dotknout jako první koule, která leží v druhé polovině stolu, nebo mantinelu ležícího v druhé polovině stolu.
  • Strk, při kterém se bílá koule dotkne nejdříve soupeřovy koule (koule zdarma, hráč uklidí kouli, kterou zasáhl do kapsy, pokud je to poslední soupeřova koule a zůstane na stole, tak si soupeř vybere kapsu, do které bude končit černou kouli, pokud svým strkem uklidí do kapsy poslední soupeřovu kouli, soupeř bude hrát černou kouli do protilehlé kapsy, pokud hráč zahraje černou kouli jako první a má ještě své koule na stole hra končí ve prospěch soupeře.)
  • Strk, při kterém se do kapsy vnoří soupeřova koule. Pokračuje soupeř.
  • Strk, při kterém koule vypadne ze stolu. Hra končí ve prospěch soupeře.
  • Strk do černé koule, byť o mantinel, pokud soupeř má již jen černou kouli na dohrávku a hráč má ještě své koule na stole. Hra končí ve prospěch soupeře. Může nastat případ kdy černá snůkruje pozici hráče a ten musí hrát přes mantinel. Předem oznámí rozhodčímu (soupeři) svůj úmysl  kudy bude bílou kouli zahrávat. Pokud rozhodčí (soupeř) uzná jeho úmysl ( ten ho odsouhlasí jako možný neúmyslný dotyk) a při tomto strku zasáhne první černou kouli, tak hra nekončí a pokračuje soupeř.
  • Dotek koule rukou, jinou částí těla či oděvem, dotek koule jinou částí tága než "kůží", dotek tágem jiné koule než bílé. Pokračuje soupeř

 

Průběh hry:

Rozstřel: Koule jsou postaveny v základním postavení. (viz. obr.). Jeden z hráčů provede strk, při kterém se snaží jakoukoliv kouli (kromě černé) umístit do libovolné kapsy, aniž by přitom udělal faul. V případě, že se mu to podaří, tak nadále po zbytek hry hraje na ten typ koulí, který vnořil do kapsy. Protihráč hraje na druhý typ. Pakliže se mu nepodaří do jamky nějakou kouli umístit, hraje protihráč a snaží se o to samé. Až do strku, kterým se určí, který hráč hraje na jakou kouli, hrají hráči přes bílou kouli na libovolnou kouli na stole kromě černé.

 

Hra na koule určitého typu: Po přiřazení typu koule hráči se hráči střídají v nábězích. Každý z nich může hrát tak dlouho, dokud neudělá strk, při kterém se mu nepodaří vnořit ani jednu ze svých koulí do kapsy, nebo dokud neudělá faul.

 

Umísťování černé koule na závěr: Po vnoření všech svých koulí je úkolem hráče umístit černou kouli do kapsy protilehlé kapse, do které umístil poslední svou kouli. Pokud se mu to podaří, vítězí. Pokud černou kouli umístí do jiné kapsy, znamená to prohru. Stejně tak znamená prohru, pokud zároveň s umístěním černé koule do správné kapsy udělá faul (tzn. vnoří do kapsy i bílou kouli nebo jiné). Pokud hráč, který umístil všechny své koule do kapes jako druhý, umístí poslední kouli do stejné kapsy, jako jeho soupeř, snaží se umístit černou kouli nikoliv do kapsy protilehlé, ale naopak do stejné kapsy, do které umístil svou poslední kouli.

 „Vychytávky“ (aneb co se moc neví a na co je třeba dát pozor)

1.   Pokud při rostřelu padne do libovolné kapsy černá koule a všechny ostatní zůstanou na stole hra končí vítězně pro hráče, který rozstřel provedl.

2.   Koule soupeře může být hrána jako první v případě že strk bude hrán tak aby se před jejím dotykem odrazil od mantinelu.

3.   Úvodní rozstřel je korektní v případě, že minimálně čtyři libovolné koule naběhnou na mantinel a odrazí se od něj. Podle tohoto pravidla není platný rozstřel, kdy se koule takřka nepohnou nebo kdy bílá koule netrefí žádnou kouli. V takovémto případě, je nutné rozstřel opakovat. Hráč, který nekorektní rozstřel provedl, není nijak postihován.

4.   Možnost opravy bílé po celém stole- znamená, že si hráč může bílou kouli po faulu umístit kamkoli na stůl a z tohoto místa hrát. Je to možné tehdy, dopustil-li se jeho protihráč úmyslného faulu, aby tím oddálil vlastní prohru(jedná se o strk kdy hráč úmyslně hraje poslední kouli soupeře a tím ho vystaví do zvlášť obtížné pozice).

5.   Nestandardní ukončení hry – hráč může ztratit hru (prohrát) i tak, že vyhodí  kouli ze stolu nebo pokud zahraje ve třech po sobě jdoucích kolech faul.

 

5 způsobů jak být lepší

1 - Tágo : Většina hospodských tág má ňákou vadu, jsou ohnutá, prasklá a podobně, to vše ovlivňuje kvalitu Vaší hry. Běžte a kupte si tágo vlastní, výběr záleží čistě na Vás. Někomu vyhovuje lehčí tágo někomu zase těžší.

2 - Křída : Stejně jako tágo je i křída v hospodě či jinde většinou to nejlevnější na trhu. Špatně se s ní kříduje tágo, proto je lepší přinést si svojí a kvalitnější, pak se vám nemůže stát že tágo sklouzne po kouli. A když nemáte tu možnost křídujte častěji, klidně i po každém šťouchu.

3 - Hrajte lehce a plynule : Tágo držte pevně. Je lepší dát menší ránu a přesnou než do toho třísknout. I když se trefíte do kapsy tak se Vám může stát, že se koule odrazí ven, zatímco při menší ráně by se hezky skutálela do díry.

4 - Používejte hrábě : Pokud nevíte co to je, tak hrábě jsou takové držadlo na tágo. Když je koule - váš šťouch ve velké vzdálenosti od Vás a špatně by se Vám hrálo neváhejte a použijte hrábě.

5 - Nenechte se rozhodit : Jestliže se Vám nedaří podle představ, nenechte se tím rozhodit a hrajte pořád svoji hru. Každá prohra je k něčemu dobrá a každou hrou jste lepší a lepší.

 

 

 

 

 

 
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek